Bình giảng bài Mưa xuân của Nguyễn Bính.

Rate this post

Komenti i Shiut të Pranverës nga Nguyen Binh.

Poezia Nguyen Binh shkroi shumë për pranverën. Jeta në fshat nuk është aspak si një ditë pranvere. Pranvera është stina e ringjalljes së qiellit dhe tokës. Pemët mbijnë dhe mbijnë pas ditëve të ftohta dhe të rrudhura të dimrit. Pranvera e ngrohtë është gjithashtu stina e festave. Shumë poezi të bukura në Poezinë e Re janë frymëzuar nga pranvera. Doan Van Cu me “Dasma e Pranverës” përshkroi atmosferën e festës së pranverës dhe natyra gjithashtu ndan gëzimin me njerëzit:
“Pas kodrës shkëlqen vesa argjendi
Dëgjohet vetëm zhurma e zogjve të pranverës
Duke kënduar rrezet e diellit në degët e pranverës për t’u larë në diell”
Anh Tho në Pasditën e Pranverës ngjall gjithashtu atmosferën pranverore përmes imazheve paqësore të fshatit, lumit, varkës, shiut me pluhur në skelin bosh…
“Dyqani i fotografive qëndron ende në heshtje”
Krahas plejadës së luleve të purpurta, lulet po bien.”
Han Mac Tu me “Nine Spring” ka kapur jetën dhe bukurinë e fotos pranverore.
“Në diellin që digjet, ëndrra është zhdukur
dy vila me kashtë me të verdhë të shpërndarë
Fëshfërima e erës ngacmon këmishën blu
Në platformën qiellore. Hija e pranverës vjen”.
Në poezinë e Han Mac Tu ka edhe një “Pranverë sipas dëshirës” dhe “Pranverë e parë” me një frymëzim të ri e të pastër për një tokë e qiell të çuditshëm, por nuk është aq e bukur sa pranvera në mes të jetës: “Pranvera. është pjekur”.. Disa poetë e ndjejnë pranverën e natyrës dhe të jetës jo përmes imazheve specifike, por në energjinë e pranverës, pak pranverore si në rastin e Huy Canit:
“Pranvera është plot larje
Në zemrën e gëzimit
Mbi lule…
Diell i artë
Dita e ecjes…
… Kulmi i pyllit është plot me erë
Urime pranvere plot fjale”
(pasdite pranvere)
Nguyen Binh shkroi shumë për pranverën, për skenat autentike pranverore të fshatit: “Shi i pranverës”, “Pranvera kthehet”, “Pranvera larg shtëpisë”, “Vera e pranverës”, “muzika e pranverës”, “Poezia e pranverës”, ” Poezia pranverore”, Pranvera e Gjelbër”. Pranvera është vërtet poetike me Nguyen Binh. Fotot e fshatit dhe fshatrave janë kaq të pastra dhe gazmore kur vjen pranvera. Natyra ringjallet, bari është gjelbëruar, njerëzit rifitojnë fuqinë e tyre…:
“Kam parë pranverën që vjen me erën lindore
Me ngjyrën e faqeve të një vajze të pamartuar
Hajati i komshiut, i komshiut
Duke parë në qiell, sytë e pastër.
(vjen pranvera)
Në strofën e mësipërme, Nguyen Binh nuk e ka përshkruar drejtpërdrejt skenën e pranverës. Vetëm me një sinjal të vogël, kur frynte era lindore, u ndje ajri i ngrohtë pranveror. Vajza e fshatit është më e ndjeshme ndaj shenjave të ndërrimit të stinëve. Sytë e pastër të vajzës shikonin drejt qiellit dhe faqet rozë të vajzës ishin pasqyrimi i saktë i pranverës. Nguyen Binh në komedinë “Pranvera po vjen” e ka përshkruar bukur fshatin në skenën e pranverës me “qielli është i ndritshëm dhe me diell” dhe fshatin “Vajza është e lëmuar si kadifeja në orizin”. E sidomos zakonet dhe kultura e fshatit ne diten e pranveres, vajzat me “peta dhe shalle te kuqe shkojne ne festen e faltores” dhe te moshuarit “me duar duke thene rruzaren e gojes namo” flasin per jeten e ngushte prej shume kohesh. .
“Pranvera e pranverës” prezanton një skenë të veçantë të pranverës. Shiu pranveror, nata e festivalit me vozitje, takimi i çiftit dhe kujtimet e lumtura të një vajze fshati. Në fillim të poemës, Nguyen Binh prezanton skenën e një familjeje që bën një jetë të disiplinuar me bujqësi, me një nënë të moshuar dhe një teze të re. Vajza dukej se mbështeti autorin dhe fliste për veten:
“Unë jam vajza në tezgjah
Thurja e mëndafshit gjatë gjithë vitit me nënën plakë
Një zemër e re është ende si një pemë mëndafshi e bardhë
Nëna plakë nuk e ka shitur tregun e largët të fshatit”.
I butë, i pafajshëm dhe i pastër. Korniza e jetës familjare dhe puna e palodhur gjatë gjithë vitit dukej se ndanin jetën e një vajze nga bota e jashtme. Imazhi i poezisë të kujton këngën “Trupi im është si një çarçaf mëndafshi pjeshke – E di kujt është dora në treg”. Këtu, imazhi i një peme mëndafshi të bardhë ngjall virgjërinë e një vajze me pak kontakt. Ndoshta vajzës iu desh shumë kohë të mendonte për familjen. Nguyen Binh dha skenën natyrore të një nate pranvere për të sugjeruar historinë:
“Atë ditë po binte shiu i pranverës
Shtresat e luleve ovale janë plot”.
Janë vetëm dy vargje që trazojnë dhe ngjallin edhe atmosferën. Frazat “shfrytëzuar “shtresat janë plot me derdhje” të dyja përshkruajnë gjendjen e vërtetë të fenomenit dhe kanë një ngjyrë të veçantë estetike. Zakonisht bien pika shiu, por me “shiun e pranverës” Nguyen Binh shkroi se shiu ishte i duhur dhe ishte shumë ndjellës. Lulet ovale të njohura në fshat nuk nxjerrin në pah aromën ose lulëzimin e tyre. Por imazhi më seksi i luleve ovale është kur ato zbehen, petalet e vogla fluturojnë shtresën në rrugë. Anh Tho ishte shumë i arsyeshëm dhe artistik kur shkroi “Përveç plejadës ovale, lulet e purpurta po bien!”. Së bashku me atë fenomen, Nguyen Binh ishte shumë kreativ kur shkroi “Shtesat e luleve ovale bien dhe mbushen”. Hoai-t i përmendi dy vargjet e mësipërme të Nguyen Binh me lavdërim të respektueshëm:
“Atë ditë po binte shiu i pranverës
Shtresat e luleve ovale janë plot”.
“Shtatura, statura e çdo vargu të Nguyen Binh!”
Natyra shumëngjyrëshe ka humbur atmosferën dhe emocionet e qeta, sidomos varka me vozitje e fshatit Dang që kalon nëpër rrugicë, e cila ngjall atmosferën festive të fshatit. Vajza e turpshme dhe e rezervuar nuk mund të ruante më qetësinë. Ju mund të fshehni nënën tuaj të moshuar dhe njerëzit përreth jush, por nuk mund ta fshehni nga vetja. Duket se asaj i ka hyrë një vajzë tjetër më e dashur:
“Zemra ime ndjen një lidhje dashurie
Unë ndalova së lëkunduri mes duarve të mia të bukura
Më duket se faqet e mia janë të kuqe
Ndoshta po mendoj për veten time”.
Nguyen Binh e ka përshkruar dashurinë e një vajze fshati me butësi dhe delikatesë; Fillimi është dridhje shumë e lehtë si mëndafsh, duke ngjallur pak valëzim në zemër. Dridhjet po rriten, anija e zellshme e tezgjahut nuk kthehet në ritmin normal kur zemra e vajzës tashmë ka rrahje jonormale Shenjat e ndalimit të punës së një vajze në moshën e dashurisë për t’i ndjekur të gjitha Mendimet e zemrës sime janë përmendur në të vjetra poezi. Su Huyen Quang në këngën “Pranverë, ditë e natë” përshkroi ndjenjat e një vajze të bukur në mes të të njëzetat me peizazhin e pranverës, vajza ndaloi gjilpërën e qëndisjes për të ndjerë fundin e pranverës dhe dashurisë:
“Gruaja e bukur në të njëzetat e saj qëndis ngadalë
Nën hijen e lules së vdekjes vallëzon zambaku
Ia vlen të thërrasësh është ideja e dashurisë së pafundme pranverore
Ruaji të gjitha kur gjilpëra të pushojë së foluri.”
Ngjarja është ende duke vazhduar dhe në zhvillim. Në mendjen e vajzës u shfaq figura e një djali që erdhi këtu dhe u ndje pak në siklet. Pa u parë në pasqyrë, e dija që faqet e mia ishin të kuqe. Është gjendja e vetëdijshme e vajzave të reja të dashuruara. Strofa me fjalë që ngjallin të njëjtën atmosferë si më parë: “mëndafsh i tjerrë”, “thoi bukur” por shumë i ri me gjendjen e shprehjes së papërcaktuar përmes fjalëve “ndoshta”, duket se pranon një ndjenjë të vërtetë. e zemrës sime të dashuruar është gjithashtu i ndrojtur dhe i turpshëm. A është kjo karakteristikë e vajzave që janë ende të pafajshme dhe të pastra? Por atëherë është e vështirë për lexuesin të parashikojë zhvillimin e humorit dhe ngjarjeve.
“Shi i Pranverës” si shumë poezi të tjera të Nguyen Binh shpesh ka elemente të komplotit. Nga ndjenja në veprim. Vajza mendon për djalin dhe takimet. Tashmë ishte errësirë, fqinjët kishin ndezur dritat, shiu i pranverës ende fluturonte dhe mbulonte qiellin e natës. Nguyen Binh ka përshkruar detaje sensuale artistike. Vajza dukej se hezitoi pak, hezitoi para shiut të ftohtë, por ky mendim u kalua shpejt kur mendova për praninë e djalit në festë:
“E ngre dorën para strehës
Duart me pika shiu me pika të ftohta
Pse nuk erdhi ta shihte!”.
Dashuria duket se ka një fuqi magjike që i jep energji vajzës në moshën e dashurisë. Është e vështirë të imagjinosh ndryshimet e vajzës fshatare, e cila në fillim ishte e turpshme dhe e turpshme dhe më pas u bë më e guximshme dhe më e vendosur. Asgjë nuk duket se i pengon dashurisë. “Po bie shi që të mos i lag rrobat – Thon Doai është vetëm një rrugë larg”. Vajza kërkoi lejen e nënës së saj dhe u largua me shpejtësi. Detajet e mësipërme të kujtojnë një vajzë Kieu “të bërë tatuazh dhe tatuazh vetëm në kopsht” dhe kur takoi të dashurin e saj Thuy Kieu shprehu mendimet e saj të sinqerta, të respektueshme, të këndshme dhe simpatike:
“Ajo tha: “Nata e gjatë është bosh”
Për shkak të luleve, ne duhet të gjejmë mënyrën për të gjetur lule.
Tani jemi një palë prej nesh,
Kush e di, ndoshta është një ëndërr?”.
Por gjithsesi, ajo u kompensua dhe takoi një të dashur për t’i besuar. Imazhi i një vajze të re të zhytur në gjetjen e të dashurit të saj natën e festivalit, pa pasur nevojë as ta shikojë apo të këndojë, tregon gjithashtu fuqinë e dashurisë dhe ngjall shumë simpati tek lexuesi. Nuk është më një gabim takimi. Nguyen Binh i ka shtyrë katër llojet e lëvizjes dhe zhvillimit në kulmin e kontrasteve tragjike: besimi, pritshmëria e rinisë së guximshme dhe befasia e dhimbshme e gjendjes së vështirë, dashuria e besuar, besnikëria dhe tradhtia mizore, një skenë e gëzueshme festivali dhe vetminë dhe pikëllimin e vet:
“Prisni sa të vini, nuk do të vini
Por një ditë duke kënduar në fshat
Vitin që bëra borën, u takova
Le të jetë edhe pranvera e butë”.
Në poezi ka fjalë faji dhe zemërimi. Pikërisht në këtë moment të zemëruar, të urryer, vajza ishte ende e butë dhe mund të fajësonte vetëm djalin. “Kur isha shtatë vjeç, kisha një takim”, por shpejt e harrova premtimin. Prej këtu, poezia dhe emocionet poetike bartin trishtim të rëndë. Nëse në strofat e para personazhet lirikë janë ende shpresëdhënës, të emocionuar dhe entuziastë, atëherë këtu gjithçka është e kundërt. Koha nuk ka kaluar shumë dhe është ende ajo natë pranvere, por perceptimi i të brendshmit për kohën ka qenë krejtësisht ndryshe: “Le të jetë edhe pranvera e saj e butë”. Mungesa e takimeve në dashurinë e një çifti mund të çojë në takime të humbura. Autori nuk e kupton plotësisht situatën e personazhit, por zgjedh një mënyrë më delikate dhe artistike të të folurit. Prej këtu, pranvera me njësinë e qenësishme të kohës është përdorur nga autori me shumë qëllime artistike. Rruga e kthimit te vajza është padyshim rruga e largët. Nëse më parë “Thôn Doai është vetëm një dige larg”, tani është “asgjë më pak se një rrip dige”. Nëse më parë shiu i pranverës ishte i lehtë, “Binte shi që nuk lagesha këmishën”, tani “Këmisha e hollë mbulon kokën e shiut të madh”. Dhe keqardhja për veten e vajzës së rojës së vonë të natës që udhëton në distanca të gjata. Nguyen Binh vërtet e simpatizoi personazhin përmes vargjeve të poezisë. Autori nuk mund të ishte më ngushëllues dhe gjithashtu donte ta linte personazhin të qetësohej me disponimin e tij:
“Kam humbur rrugës për në shtëpi
Nuk ka asgjë më pak se një rrip dige!
Shtresë e hollë për të mbuluar kokën e shiut të dendur
E ftohtë dhe e dhimbshme me supë të natës vonë.”
Nuk ka asnjë tingull të vetëm të jetës dhe krijimit. Asnjë imazh i vetëm vezullues nuk hap një fije shprese. Vetëm trishtimi i personazhit dhe simpatia e lexuesit. Kuarteti i poezive është mbyllur gradualisht me imazhe seksi. “Atë ditë u hodh shiu pranveror”, vargu që ngjallte atmosferën dhe rrëmujën nuk ishte më, ideja poetike e mbylli shiun pranveror me imazhe të rënda e të trishta:
“Atë ditë, shiu i pranverës kishte frikë të fluturonte
Lulet e qershisë thyhen në këmbët e këpucës
Festivali i kanotazhit të fshatit Dang nëpër korsi
Nëna tha: “Pranvera i ka mbaruar ditët”.
Nguyen Binh tregoi entuziazëm në profesionin e tij kur përdori një shumëllojshmëri idesh dhe imazhesh poetike origjinale me nuanca të reja dhe të kundërta. Shiu pranveror nuk u “ekspozua” por “kishte frikë të fluturonte”, lulet ovale u shkelën në rrugën e kthimit. A është në përputhje edhe ajo skenë me gjendjen e vështirë të njerëzve? “Pranvera i ka mbaruar ditët”, sikur mbylleshin fjalët e nënës. Nëse është ende trishtimi i një vajze, një trishtim që duhet duruar në heshtje. Rinia besimtare nuk i ka humbur të gjitha shpresat. Një pyetje që nuk mund t’i përgjigjet “Kur do të të shoh përsëri?”. Vajzat e pastra dhe besnike të fshatit në poezinë e Nguyen Binh janë ende në pritje. Pranvera ka mbaruar, duke pritur që të vijë një pranverë tjetër. Ajo ngiste varkën dhe priti deri në tre pranvera, por ajo ishte ende e pashpresë. A do të ecë sërish në atë rrugë vajza e “Shiu pranveror”? Pranvera e qiellit dhe e tokës kthehet çdo vit. Shiu pranveror po fryn sërish, por pranvera e jetës vjen vetëm një herë. Poezia “Shi i Pranverës” i regjistroi të dyja këto burime dhe ngjalli trishtim të pikëlluar për fatin dhe lumturinë e rinisë në jetën e vjetër ndër vite.

Tham Khảo Thêm:  Giáo án Tiếng Việt 5 tuần 4: Tập làm văn – Luyện tập tả cảnh

5/5 – (90 vota)

Artikulli Binh dha një leksion mbi Shiun e Pranverës nga Nguyen Binh. u shfaq së pari në Cakhia TV

Trên đây là bài viết Bình giảng bài Mưa xuân của Nguyễn Bính. của Cà khịa TV web site tổng hợp link xem trực tiếp bóng đá hàng đầu Việt Nam hiện nay.

Related Posts

Củng cố văn Tự sự

A. MỤC TIÊU: HS củng cố kiến ​​thức về văn tự sự, làm bài tập củng cố kiến ​​thức. 5/5 – (88 phiếu bầu) Bài Tổng hợp…

Đề kiểm tra học kì 1 môn Công nghệ lớp 8 năm học 2015 – 2016 trường THCS Minh Tân, Bình Dương

Mục lục Công Nghệ Lớp 8 Kiểm Tra Học Kỳ 1 Đáp án đề thi học kì I Công nghệ lớp 8 Công Nghệ Lớp 8 Kiểm…

Đề thi chọn HSG cấp tỉnh lớp 12 môn Văn Sở GD&ĐT Sơn La năm 2020 – 2021

Mục lục 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh giỏi Sở GD&ĐT Sơn La 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh…

Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên chương, tên các phần trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân Pháp của Nguyễn Ái Quốc)

chủ đề: Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên các chương, mục trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân…

Lập dàn ý “Phân tích bài thơ hầu trời” chi tiết và ngắn gọn

Mục lục Đề bài: Lập dàn ý chi tiết và ngắn gọn của bài “Phân tích bài thơ Lên Trời” Đề bài: Lập dàn ý chi tiết…

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 năm 2017-2018 môn tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 2017-2018 Tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216 Vừa được Cakhia TVcập nhật. Mời…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *