Top 10 đội bóng mạnh nhất vòng đấu loại Asian Cup 2019

Rate this post

Irani

Top 10 skuadrat më të forta në kualifikueset e Kupës së Azisë 2019 Mirë Irani. Që nga viti 1968 e deri më tani, Irani marrin pjesë gjithmonë në raundin final të Kupës së Azisë. Përfshirë 3 kampionate radhazi: 1968, 1972, 1976. Ky është edhe rekordi i Irani të cilin asnjë skuadër nuk ka mundur ta thyejë, edhe pse më parë Japonia, Koreja dhe Arabia Saudite kishin mundësi të fitonin kampionatin për 3 vite radhazi, por të gjithë e humbën atë.

Edhe pse në Kupën e Azisë 2015, Irani arriti vetëm në çerekfinale, por që nga viti 2019, Irani është bërë shumë më e fortë. Në Kupën e fundit të Botës 2018, Irani Pavarësisht eliminimit nga faza e grupeve, grupi i Irani është shumë e vështirë, me paraqitjen e dy kandidatëve për të fituar Kupën e Botës, Spanjës dhe Portugalisë. Edhe kështu, Irani krijoi një surprizë kur fitoi Marokun, barazoi Portugalinë dhe pothuajse barazoi Spanjën. Vetëm 1 pikë prapa 2 skuadrave të para, Irani u vlerësua si surprizë në Botërorin 2018. Sipas renditjes së FIFA-s, Irani renditet gjithashtu i 29-ti, i barabartë me Serbinë dhe 21 vende përpara Japonisë.

Kthehu në Kupën e Azisë 2019, Irani mundi në mënyrë të shkëlqyeshme kampionin në fuqi të Azisë Juglindore, Vietnamin, në krye të Grupit D. Në zhvillimin e fundit, Irani gjithashtu mundi Omanin për të vendosur këmbën në çerekfinale, duke iu bashkuar listës së 8 skuadrave më të forta në Kupën e Azisë 2019.

Kombëtarja e Iranit
Kombëtarja e Iranit

Japonia

Një tjetër kandidat i fortë për kampionatin e Kupës së Azisë 2019 është Japonia. Nëse Irani mban rekordin e 3 kampionateve radhazi, atëherë Japonia është skuadra që mban rekordin për numrin e kampionateve, me 4 tituj në Kupat e Azisë.

Në Kupën e fundit të Botës 2018, Japonia arriti të kalonte fazën e grupeve për të kaluar në raundin eliminator. Sigurisht, tabela e Japonia konsiderohet jo shumë e vështirë, me pjesëmarrjen e Kolumbisë, Senegalit dhe Polonisë. Në raundin kualifikues, Japonia Pas humbjes nga Belgjika me rezultat 3-2, menjëherë pas kësaj Belgjika fitoi vendin e 3-të në Kupën e Botës pas fitores 2-0 ndaj Anglisë. Prandaj, për sa i përket raportit, Japonia edhe më mirë se Anglia kundër Belgjikës. Me këtë arritje, Japonia renditet e 50-ta nga FIFA.

Në Kupën e Azisë 2015, Japonia nuk arriti rezultate shumë të mira, por në Kupën e Azisë 2019, Japonia kaloi shkëlqyeshëm fazën e grupeve me vendin e parë, me 9 pikë absolute. E përdorur për të mbajtur rekordin në Kupën e Azisë për numrin e kampionateve, arriti në fazat e eliminimit në Kupën e Botës dhe fitoi gjatë gjithë rrugës që nga fillimi i sezonit. Japonia është gjithashtu një kandidat kryesor për kampionatin e Kupës së Azisë 2019.

Kombëtarja e Japonisë
Kombëtarja e Japonisë

Koreja

Kur bëhet fjalë për Japoninë, është e pamundur të mos përmendim Korenë. Kampioni olimpik aziatik 2018 është gjithashtu një pretendent kryesor në 10 skuadrat më të forta në kualifikueset e Kupës së Azisë 2019.

Tham Khảo Thêm:  Top 6 Pin sạc dự phòng Xiaomi tốt nhất trên thị trường hiện nay

Në Kupën e fundit të Botës 2018, Koreja Ndonëse nuk e kaluan fazën e grupeve, ata patën ndeshje jashtëzakonisht emocionuese, veçanërisht fitorja 2-0 ndaj Gjermanisë, duke e bërë kështu Gjermaninë ish-kampione të Botërorit.

Mund të them Koreja zotërimi i një skuadre të gjeneratës së artë, veçanërisht kapiteni i yjeve Son Heung-min që luan në Tottenham Hospur të kujton ish-lojtarin e Manchester United, Park Ji-sung. Tani, Koreja është nënkampioni mbrojtës i Kupës së Azisë, kampioni mbrojtës i Lojërave Aziatike dhe kampioni mbrojtës i EAFF – Kupa e Futbollit të Azisë Lindore.

Koreja Ai gjithashtu fitoi Kupën e Azisë dy herë në 1956 dhe 1960. Në Kupën e Azisë 2019, Koreja fitoi edhe vendin e parë në të gjithë grupin me 9 pikë perfekte. e ardhshme, Koreja do të përballet me një ekip jo shumë të fortë, që është Bahreini.

Kombëtarja e Koresë
Kombëtarja e Koresë

Australia

Australia ishte kampioni në fuqi i Kupës së Azisë, pasi mundi Korenë e Jugut për të fituar Kupën e Azisë 2015, megjithatë, kjo ishte 4 vjet më parë. Në dy vitet e fundit, Australia nuk ka arritur rezultate të jashtëzakonshme, nëse nuk tregon shenja të rënies.

Në Kupën e Botës 2018, Australia Edhe pse të jesh në të njëjtin grup nuk është shumë e vështirë me Francën, Perunë, Danimarkën, por Australia fitoi vetëm një barazim me Danimarkën, duke bërë Australia duhet të kthehet në shtëpi me vendin e fundit në tabelë.

Në Kupën e Azisë 2019 të këtij viti, Australia Skuadra nuk luajti mirë kur humbi nga Jordania – skuadra që nuk mori pjesë në Kupën e Botës, u rendit e 109-ta në renditjen e FIFA-s (foto më poshtë). Australia 68 vende) dhe së fundmi u mund nga Vietnami në raundin e eliminimit. I vetëm i dyti në tabelë, Australia do të përballet me Uzbekistanin – një ekip jashtëzakonisht i frikshëm i Azisë Perëndimore. Ky do të jetë një shans për të provuar me të arin Australia që kampioni në fuqi të provojë se është ende kandidat për fronin në Kupën e Azisë 2019 të këtij viti.

Kombëtarja e Australisë
Kombëtarja e Australisë

Katari

Katari është përfaqësuese e futbollit të Azisë Perëndimore dhe është gjithashtu ekipi pritës i Botërorit të ardhshëm 2022. Kjo është edhe hera e parë Katari marrin pjesë në këtë ligë të parë.

Katari mori pjesë në Kupën e Azisë 2019 si kampion mbrojtës i Kampionatit të Futbollit të Azisë Perëndimore 2014. Arritja më e mirë e Katari në Kupën e Azisë është arritja në çerekfinale. Megjithatë, Katari mundi Arabinë Saudite për të fituar fazën e grupeve, duke mbajtur kështu vendin e parë në grup. Kështu që, Katari është një nga vetëm tre skuadrat që kanë fituar fazën e grupeve, së bashku me Japoninë dhe Korenë.

Në ndeshjen me nokaut, Katari do të duhet të përballet me Irakun – një tjetër përfaqësues nga Azia Perëndimore, një rival i Katarifitoi Kupën e Azisë në 2007.

Kombëtarja e Katarit
Kombëtarja e Katarit

Arabia Saudite

Arabia Saudite është një nga pesë ekipet aziatike që marrin pjesë në finalet e Kupës së Botës 2018, së bashku me Japoninë, Korenë e Jugut, Australinë dhe Iranin. Megjithatë, Arabia Saudite fitoi vetëm 1 ndeshje kundër Egjiptit, u mund 0-5 nga skuadra vendase Rusia dhe nuk mundi të kualifikohej në fazën e grupeve.

Tham Khảo Thêm:  Bài 16: Thực hành: Mạch điều khiển tốc độ động cơ xoay chiều một pha

Duke fituar 3 herë Kupën e Azisë dhe duke qenë një nga 5 ekipet aziatike pjesëmarrëse në Kupën e Botës, Arabia Saudite humbi papritur ndaj Katarit, duke shkaktuar Arabia Saudite duhet të përfundojnë në vendin e dytë në grup dhe të takojnë një kundërshtar jashtëzakonisht të vështirë, Japoninë, në ndeshjen e ardhshme.

Kombëtarja e Arabisë Saudite
Kombëtarja e Arabisë Saudite

Iraku

Iraku është një tjetër përfaqësues i futbollit të Azisë Perëndimore, pasi ka fituar edhe Kupën e Azisë një herë në vitin 2007. Në Kupën e Azisë 2019 këtë vit, Iraku fitoi një avantazh të madh kur u kthye për të fituar 3-2 kundër Vietnamit, duke ndihmuar Iraku kanë një avantazh të madh për të hyrë në ring. Megjithatë, Iraku gjithashtu fitoi vetëm vendin e dytë në grup dhe duhej të përballej me Katarin në raundin e ardhshëm kualifikues. Kjo do të jetë një ndeshje e barabartë dhe Iraku Duhet gjithashtu shumë përqendrim për të fituar.

Kombëtarja e Irakut
Kombëtarja e Irakut

Emiratet e Bashkuara Arabe

Me avantazhin e mikpritësit, Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) ndodhet gjithashtu në 10 skuadrat më të forta në kualifikueset e Kupës së Azisë 2019. arritja më e mirë e Emiratet e Bashkuara Arabe në Kupën e Azisë ishte nënkampion në vitin 1996. Në Kupën e Azisë 2015, Emiratet e Bashkuara Arabe fitoi gjithashtu vendin e tretë pasi mposhti Irakun

Edhe pse duhet të jetë shumë e vështirë të kalosh fazën e grupeve kur mbahet nga Bahreini dhe Tajlanda në Kupën e Azisë 2019, avantazhi i nikoqirit është i sigurt. Emiratet e Bashkuara Arabe do të jetë ende një kundërshtar i frikshëm i skuadrave të tjera në Kupën e Azisë 2019.

Kombëtarja e Emirateve të Bashkuara Arabe
Kombëtarja e Emirateve të Bashkuara Arabe

Kinë

Mori pjesë në Kupën e Botës 2002 kur Japonia dhe Koreja pritën Kupën e Azisë dhe fituan nënkampionin e Kupës së Azisë. Kinë gjithashtu një emër që nuk mund të nënvlerësohet në Kupën e Azisë 2019. Në fazën e grupeve Kina fitoi vendin e dytë pasi u mposht nga Koreja në ndeshjen e fundit. Gjatë ngjarjeve të mbrëmshme, Kinë mposhti edhe Tajlandën në raundin eliminator, ndërsa në çerekfinale do të përballet me përfaqësuesen numër një për kampionatin, Iranin. Kjo do të jetë një sfidë shumë e vështirë për Kinë.

Kombëtarja kineze
Kombëtarja kineze

Vietnami

Një emër i papritur u shfaq në 10 skuadrat më të forta në kualifikueset e Kupës së Azisë 2019 Është një Vietnami – përfaqësues nga Azia Juglindore. Ne histori, Vietnami Vetëm performanca më e mirë ishte arritja në çerekfinale në vitin 2007, kur Vietnami bashkë-organizoi me Indonezinë, Malajzinë dhe Tajlandën (që nga viti 1975).

Pjesëmarrja në Kupën e Azisë 2019, kjo është hera e dytë Vietnami mori pjesë në këtë turne (që nga viti 1975) dhe duhej të hynte në një grup të vështirë kundër Iranit dhe Irakut. Edhe pse humbi me Irakun 2-3, por sa i përket lojës, Vietnami jo shumë më keq kur ndryshon kundërshtarët, edhe 2 herë për të kaluar në avantazh dhe nëse goditja është më e fortë, Vietnami mund të ketë fituar. Megjithatë, Vietnami ende me fat që kaloi fazën e grupeve kur u rendit i 3-ti dhe përpara Libanit për sa i përket “indeksit të lojës së ndershme”.

Gjatë dy viteve të fundit, Vietnami demonstroi forcën e saj në shumë mënyra. Duke filluar nga Azia U23 kur Vietnami mposhti shkëlqyeshëm Irakun dhe Katarin për të marrë pjesë në finalen e Changzhou. Me kushte të pafavorshme atmosferike, Vietnami fatkeqësisht humbi 1-2 nga Uzbekistani në minutat e fundit të kohës shtesë, duke fituar kështu vetëm nënkampionen e Azisë U23. Në Lojërat Aziatike, Vietnami mundi Japoninë për të fituar grupin, pastaj mundi përkatësisht Bahreinin dhe Sirinë për të arritur në gjysmëfinale. Kjo, Vietnami humbi ndaj Koresë së Jugut, e cila fitoi kampionatin olimpik 2018.

Tham Khảo Thêm:  Tiếng Anh lớp 11 Unit 1 Communication and Culture

Së fundmi, në Kampionatin e Futbollit të Azisë Juglindore (FSHF), Vietnami Mundi fqinjët për t’u bërë kampion. Kjo është hera e 2-të Vietnami Kampion i FSHF-së, pas 10 vitesh pritje.

Kthimi në raundin e eliminimit në Kupën e Azisë 2019, Vietnami mposhti në mënyrë të shkëlqyer Jordaninë pas një gjuajtjeje drithëruese të penalltive, duke u bërë kështu skuadra e parë që arrin në çerekfinale në Kupën e Azisë 2019. Me Tajlandën që humbi ndaj Kinës, Vietnami është e vetmja përfaqësuese e Azisë Juglindore që këtë vit merr pjesë në çerekfinale të Kupës së Azisë. . është kundërshtari i radhës Vietnami do të jetë fituesi i ndeshjes midis Japonisë dhe Arabisë Saudite. Pavarësisht se cila skuadër fiton, do të jetë një kundërshtar i vështirë Vietnami kur të dyja janë skuadra pjesëmarrëse në finalet e Kupës së Botës 2018, por me trajnerin Park Hang Seo dhe brezin e artë Quang Hai, Cong Phuong, Anh Duc, Van Hau, Van Duc, Xuan Truong, Tien Dung, Ngoc Hai, Van Lam. .. mund të shpresojmë plotësisht për një mrekulli që do të ndihmojë Vietnami arriti rezultate të larta në këtë turne kontinental.

Kombëtarja e Vietnamit
Kombëtarja e Vietnamit

Vlerësoni këtë postim

Japonia

Një tjetër kandidat i fortë për kampionatin e Kupës së Azisë 2019 është Japonia. Nëse Irani mban rekordin e 3 kampionateve radhazi, atëherë Japonia është skuadra që mban rekordin për numrin e kampionateve, me 4 tituj në Kupat e Azisë.

Në Kupën e fundit të Botës 2018, Japonia arriti të kalonte fazën e grupeve për të kaluar në raundin eliminator. Sigurisht, tabela e Japonia konsiderohet jo shumë e vështirë, me pjesëmarrjen e Kolumbisë, Senegalit dhe Polonisë. Në raundin kualifikues, Japonia Pas humbjes nga Belgjika me rezultat 3-2, menjëherë pas kësaj Belgjika fitoi vendin e 3-të në Kupën e Botës pas fitores 2-0 ndaj Anglisë. Prandaj, për sa i përket raportit, Japonia edhe më mirë se Anglia kundër Belgjikës. Me këtë arritje, Japonia renditet e 50-ta nga FIFA.

Në Kupën e Azisë 2015, Japonia nuk arriti rezultate shumë të mira, por në Kupën e Azisë 2019, Japonia kaloi shkëlqyeshëm fazën e grupeve me vendin e parë, me 9 pikë absolute. Dikur mbante rekordin në Kupën e Azisë për numrin e kampionateve, arriti në raundin e eliminimit në Kupën e Botës dhe fitoi gjatë gjithë rrugës që nga fillimi i sezonit. Japonia është gjithashtu një kandidat kryesor për kampionatin e Kupës së Azisë 2019.

Kombëtarja e Japonisë
Kombëtarja e Japonisë

Trên đây là bài viết Top 10 đội bóng mạnh nhất vòng đấu loại Asian Cup 2019 của Cà khịa TV web site tổng hợp link xem trực tiếp bóng đá hàng đầu Việt Nam hiện nay.

Related Posts

Củng cố văn Tự sự

A. MỤC TIÊU: HS củng cố kiến ​​thức về văn tự sự, làm bài tập củng cố kiến ​​thức. 5/5 – (88 phiếu bầu) Bài Tổng hợp…

Đề kiểm tra học kì 1 môn Công nghệ lớp 8 năm học 2015 – 2016 trường THCS Minh Tân, Bình Dương

Mục lục Công Nghệ Lớp 8 Kiểm Tra Học Kỳ 1 Đáp án đề thi học kì I Công nghệ lớp 8 Công Nghệ Lớp 8 Kiểm…

Đề thi chọn HSG cấp tỉnh lớp 12 môn Văn Sở GD&ĐT Sơn La năm 2020 – 2021

Mục lục 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh giỏi Sở GD&ĐT Sơn La 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh…

Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên chương, tên các phần trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân Pháp của Nguyễn Ái Quốc)

chủ đề: Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên các chương, mục trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân…

Lập dàn ý “Phân tích bài thơ hầu trời” chi tiết và ngắn gọn

Mục lục Đề bài: Lập dàn ý chi tiết và ngắn gọn của bài “Phân tích bài thơ Lên Trời” Đề bài: Lập dàn ý chi tiết…

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 năm 2017-2018 môn tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 2017-2018 Tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216 Vừa được Cakhia TVcập nhật. Mời…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *