Top 10 Quán ăn phong cách phim Hong Kong ở Sài Gòn

Rate this post

Rrugicë e birrës

Ndodhet afër lagjes Bui Vien, çdo natë Rruga e birrës: Humbur në Hong Kong tërheq gjithmonë një numër të madh turistësh vietnamezë dhe të huaj. Duke ardhur këtu, do t’ju lërë shumë përshtypje hapësira që nuk është aspak e ndryshme nga një Hong Kong në miniaturë. Nga tabelat e Hong Kongut, fenerët vezullues e deri te sfondi, të gjithë ndihen si të humbur në mes të Hong Kongut në vitet ’70.

Atmosfera është gjithmonë e gjallë dhe e gëzuar Rrugicë e birrës i zgjedhur nga shumë të rinj si një vend për t’u mbledhur me miqtë, ka shumë birra të shijshme, të përballueshme dhe ushqime të panumërta të famshme nga Thom Cang, të prishura që ju të zgjidhni deri në mëngjes, me gatime të shijshme. të tjera të shijshme. Ju gjithashtu mund të kontrolloni foto të panumërta të bukura të stilit Hong Kong.

KOMUNIKIMET


Adresë: 175/19 Pham Ngu Lao, Distrikti 1, Qyteti Ho Chi Minh

Orari i hapjes: 0932 134 749

Facebook: https://www.facebook.com/hembiasaigon/

Orari i hapjes: 16:00 – 4:00

Shenjat e bëjnë atë stil Hong Kong
Shenjat e bëjnë atë stil Hong Kong
Hong Kong apo Saigon?
Hong Kong apo Saigon?

Trashëgimia e Kinës

Trashëgimia e Kinës I njohur gjithashtu si “Simboli i Ujëvarës së Trishtuar”. Nëse keni nevojë për “lehtësim” të trishtimit, ju lutemi vizitoni dyqanin menjëherë. Me ushqimin e shijshëm të Hong Kongut, Heritage Chinatown do t’ju ndihmojë të harroni gjërat e pakëndshme për t’u çlodhur në atmosferën nostalgjike.

Stili mbresëlënës i dizajnit është arsyeja për tërheqjen e Trashëgimia e Kinës. Duke ardhur në Heritage Chinatown, do të ndiheni sikur jeni në një tren kujtimesh në Hong Kong në vitet ’90 me materiale të vjetra, por po aq krijuese, nga muret, tavolinat dhe karriget te dritat e arta. virtuale për dekorim, të gjitha të dizajnuara për të qenë sa më afër origjinalit. Përveç hapësirës, ​​pjatat e shijshme në restorant janë edhe stilet hong Kongu dhe kineze si petë, shumai, ëmbëlsira aromatike Hong Kong, pjata me petë…


KOMUNIKIMET


Adresë: 10 Pasteur, Ward Nguyen Thai Binh, District 1, City.

Orari i hapjes: 00:01 – 23:59

Çmimi referencë: 20 000 – 50 000 VND

Trashëgimia e Kinës
Trashëgimia e Kinës
Petët e thata me char siu dhe petët e thata me rosë të pjekur janë dy pjata të domosdoshme kur bëhet fjalë për kulturën e kuzhinës së Hong Kongut.
Petët e thata me char siu dhe petët e thata me rosë të pjekur janë dy pjata të domosdoshme kur bëhet fjalë për kulturën e kuzhinës së Hong Kongut.

Ong Tho Dia’s Alley

Ong Tho Dia’s Alley Stili Hong Kong, por me një kombinim të pamjeve moderne. Hapësira në bar është shumë më e ndritshme se dyqanet e tjera të stilit Hong Kong me ngjyrën dhe rregullimin e dritave. Një tipar i veçantë i lokalit është zona e lokalit e zbukuruar me shumë karaktere kineze dhe drita vezulluese.

Nëse shikoni nga afër, do të shihni se kjo zonë është mjaft e ngjashme me një unazë të lashtë në Kinë. Përveç kësaj, pronari këtu është gjithashtu shumë i zgjuar kur përdor antike të vjetra, kasetofon, radio, tavolina të makinës qepëse … për të dekoruar për të krijuar një hapësirë ​​nostalgjike për dyqanin.

Tham Khảo Thêm:  Tả chú bộ đội mà em biết


KOMUNIKIMET


Adresë: 60/5 Ly Chinh Thang, District 3, HCMC (Numri i ri: 89 Huynh Tinh Cua, Ward 8, District 3)

Telefoni: 0973 197 373

Facebook: https://www.facebook.com/hemongthodia/

Orari i hapjes: 6:30 – 14:00 dhe 16:30 – 21:30

Ong Tho Dia's Alley
Ong Tho Dia’s Alley
Objekte të vjetra të përdorura për zbukurim
Objekte të vjetra të përdorura për zbukurim

Dyqani i birrës San Wu San

Dyqani i birrës San Wu San është një bar birre i projektuar dhe dekoruar në stilin Hong Kong. si Rruga e birrës, San Wu San ndodhet gjithashtu në një rrugicë të vogël komode. Tabelat dhe fenerët kinezë e bëjnë dyqanin të duket më shumë si Hong Kong. San Wu San Bia Quan është një Hong Kong në miniaturë në zemër të SaiGon, që shet më shumë se 40 birra të importuara nga Gjermania, Belgjika, Holanda, SHBA, etj., dhe shumë birra të tjera vietnameze, me çmim prej vetëm 20 mijë +/shishe. . Ka edhe ushqime jashtëzakonisht tërheqëse me të njëjtin çmim prej vetëm 39 mijë, kjo është hapësira ideale për t’u besuar miqve! E quajtur bar birre, kjo zonë e vogël e Hong Kongut ofron edhe shumë pije të tjera si pije joalkoolike dhe kafe, kështu që mund ta shijoni me qetësi.

Që kur dyqanet e stilit të Hong Kongut u bënë të njohura me të rinjtë Dyqani i birrës San Wu San gjithashtu filloi të bëhet më e mbushur me njerëz. Për t’u siguruar që nuk duhet të humbisni kohë për të shkuar e për të shkuar sepse vendet janë plot, duhet të rezervoni një tavolinë paraprakisht përpara se të vini. Restoranti San Wu San Bia shërben kafe nga ora 07:30 deri në 16:30, birrë nga ora 17:00 deri në 23:30.

KOMUNIKIMET


Adresë: 149/1 Tran Huy Lieu, Ward 8, Phu Nhuan District, City. Qyteti Ho Chi Minh

Telefoni: 0911 221 353

Facebook: https://www.facebook.com/sanwusanbiaquan/

Orari i hapjes: 17:00 – 23:30

Duhet të rezervoni një tavolinë paraprakisht sepse këtu është shumë e mbushur me njerëz.
Duhet të rezervoni një tavolinë paraprakisht sepse këtu është shumë e mbushur me njerëz.
Me tabela klasike kineze, fenerë të kuq të ndezur, tavolina dhe karrige të thjeshta, ... megjithatë San Wu San formon një kënd tipik të Hong Kongut.
Me tabela klasike kineze, fenerë të kuq të ndezur, tavolina dhe karrige të thjeshta, … megjithatë San Wu San formon një kënd tipik të Hong Kongut.

Kuzhina e një mami

Një tjetër adresë për ata që e duan stilin Hong Kong është Kuzhina e një mami. Një Ma Kitchen është investuar me kujdes në hapësirën e restorantit, i impresionuar nga pikturat murale që përshkruajnë realisht rrugët plot zhurmë dhe gaz të Hong Kongut gjatë natës. Këto piktura kombinohen me hapësira të vogla, tavolina dhe karrige dixhitale, dysheme me pllaka me modele antike…. Përveç kësaj, dyqani zgjedh edhe këngë në stilin e vërtetë Hong Kong për të krijuar më shumë atmosferë. . e bën këtë vend më shumë si një restorant në Hong Kong.


Një kuzhinë e tillë: Ky është vendi ku përqendrimi i pjatave kineze po kërkohet nga të rinjtë me një menu të larmishme duke përfshirë shumë pjata tipike kineze. Çdo pjatë është rregulluar me përpikëri, duke krijuar një ndjesi tërheqëse dhe të shijshme për darkuesit. Shumica e pjatave këtu përgatiten sipas shijes së vietnamezëve si pjata, banh cuon, etj. Duke ardhur këtu, vetëm duke veshur rroba personale, mund të mbledhni shumë foto cilësore dhe unike. .

Tham Khảo Thêm:  Trắc nghiệm Khoa học tự nhiên 7 Bài 10: Đo tốc độ

KOMUNIKIMET


Adresë: 23 Ton Duc Thang, Ben Nghe Ward, District 1, City. Qyteti Ho Chi Minh

Telefon: 028 6291 3139 | 0937 793 186

Facebook: https://www.facebook.com/KitchenAMA/

Orari i hapjes: 10:30 – 22:00

Restorant në stilin Hong Kong
Restorant në stilin Hong Kong
Pulë A Ma
Pulë A Ma

Restorant ChuKee

Restorant ChuKee Dekoruar me ngjyra me motive dhe imazhe të stilit Hong Kong, të vendosura në zemër të lagjes perëndimore. Ky vend ka një hapësirë ​​komode dhe të ajrosur me një radhë tavolina dhe karrige me ndarje për të krijuar privatësi dhe mirësjellje.

Menu Restorant ChuKee Janë rreth 300 gatime të përgatitura nga shefat e kuzhinës nga Hong Kongu, më e spikatura prej të cilave është pjata speciale e orizit me salcë soje me recetën e vet. Çmimi i një vakti këtu është rreth 100,000 – 200,000 VND për person. Dyqani ndodhet në rrugën Bui Vien (District 1), i hapur gjatë gjithë natës.

KOMUNIKIMET

Adresa: 266 Bui Vien, District 1, City. Qyteti Ho Chi Minh
Telefoni: 1800 6781
Facebook: https://www.facebook.com/chukeehongkong/

Faqe interneti:

Orari i hapjes: 10:00 – 04:00

Restorant ChuKee
Restorant ChuKee
Restorant ChuKee
Restorant ChuKee

Kowloon Bingsutt

Kowloon Bingsutt i njohur edhe me emrin vietnamez Cuu Long Quan. Hapësira këtu është rikrijuar si restorante të njohura në Hong Kong përmes rregullimit të tavolinave dhe karrigeve, tabelave, dritave, kornizave të fotografive … Dyqani është i përshtatshëm si për grupe të vogla ashtu edhe për familje të mëdha.

Dimsum dhe petët tradicionale janë pjata tipike në Kowloon Bingsutt, me cmim te volitshem vetem 35000 – 100000 VND. Dyqani në Bui Huu Nghia, që shërben gjatë gjithë ditës.

KOMUNIKIMET


Adresa: 74-76 Bui Huu Nghia, Ward 5, District 5, City. Qyteti Ho Chi Minh

Telefoni: 0938 276 864

Facebook: -445555132634054 /
Orari i hapjes: 07:00 – 22:00

Kowloon Bingsutt
Kowloon Bingsutt
Kowloon Bingsutt
Kowloon Bingsutt

Petë të përziera në Hong Kong

Nëse jeni një fans i fortë i filmit Dien Hy Cong Luoc, duhet të vini dhe ta shijoni menjëherë Petë të përziera në Hong Kong kjo. Shijoni petë të shijshme duke u virtualizuar me konceptin e një filmi të famshëm. Petët këtu janë autentike kineze me 2 lloje petë të përziera dhe char siu petë. Ka edhe topa peshku kerri, wontons dhe oriz të cilët janë po aq të shijshëm.

Petë të përziera në Hong Kong E dekoruar kryesisht me tonalitete të kuqe, stafi është i shpejtë në shërbim. Tërheqja e shumë darkuesve nuk është vetëm ushqimi i shijshëm, dekorimi kinez si çifteli i kuq, fenerët, pikturat e princeshave dhe konkubinave në historinë e lashtë kineze, etj. Petët këtu nuk janë. Supa është e ëmbël, petët përthithen në mënyrë të barabartë, shumë e çuditshme për t’u ngrënë. Kari është i yndyrshëm dhe aromatik, çmimi është i arsyeshëm, lëngu është i pasur dhe i shijshëm, ashtu si pjatat këtu.

KOMUNIKIMET

Adresa: 351/42 Le Van Sy, Ward 13, District 3, HCMC
Telefoni: 0909 688 208
Facebook: https://www.facebook.com/Mitronhuynhgia/

Orari i hapjes: 08:00 – 22:30

Petë të përziera në Hong Kong
Petë të përziera në Hong Kong
Petë të përziera në Hong Kong
Petë të përziera në Hong Kong

Petë dhe MongKok i pjekur në skarë

Nëse dëshironi të ndryshoni shijen tuaj ose dëshironi të shijoni ushqimin e stilit të Hong Kongut, duhet të ndaloni Petë dhe MongKok i pjekur në skarë. Restoranti konvergon plotësisht pjatat me shijet e tyre unike, të cilat janë ndërhyrja e dy kulturave unike të kuzhinës.

Tham Khảo Thêm:  Đề thi Violympic Toán lớp 2 vòng 3 năm 2019 – 2020

Cilësia e ushqimit këtu është shumë e mirë, hapësira është e dekoruar me piktura shumëngjyrëshe. Stafi i vëmendshëm i shërbimit, tavolina dhe karrige prej druri fshatar, miqësor. Pjata të jashtëzakonshme që nuk duhet të humbisni kur të vini Petë dhe MongKok i pjekur në skarë të tilla si: petë, tofu me oktapod, supë pule me misër, …

KOMUNIKIMET


Adresa: 108 Nguyen Van Cu, District 1, HCMC

Telefoni: 0366 234 568

Facebook: https://www.facebook.com/mongkokvn1/
Orari i hapjes: 17:00 – 22:00

Petë dhe MongKok i pjekur në skarë
Petë dhe MongKok i pjekur në skarë
Petë dhe MongKok i pjekur në skarë
Petë dhe MongKok i pjekur në skarë

Ning Cha – Çaj me limon Hong Kong

Ning Cha – Çaj me limon Hong Kong Ky është një dyqan i njohur i ekipit të çajit me limon të stilit Hong Kong. Shija e çajit me limon këtu është shumë e ndryshme nga dyqanet normale, përbërësit origjinal të çajit dhe limonët janë limon të verdhë, kështu që ata kanë një shije të butë të thartë, çaji nuk ka shije të ashpër. Aromë e lehtë, ëmbëlsi e moderuar është shumë e përshtatshme për ditët e nxehta ose për të ftohur trupin.

Përveç çajit me limon, një tjetër pjatë e jashtëzakonshme është çaji phu thi, një shije shumë e çuditshme nga kombinimi i dy përbërësve, lëngu i kallamsheqerit dhe çaji kumquat. Perla e bardhë dhe pelte krokante janë të shijshme. Çmimi është shumë i arsyeshëm, nëse e blini aty për aty ose e porositni përmes aplikacionit, stafi është shumë i lezetshëm dhe entuziast.

KOMUNIKIMET

Adresë:

  • 59 Tran Khac Chan, District 1, HCMC
  • 62 Nguyen Phuc Nguyen, District 3, Ho Chi Minh City
  • 61 Dang Dung, District 1, HCMC

Telefoni: 0973 977 417
Facebook: https://www.facebook.com/ningcha.hklemontea/

Orari i hapjes: 09:30 – 22:30

Ning Cha - Çaj me limon Hong Kong
Ning Cha – Çaj me limon Hong Kong
Ning Cha - Çaj me limon Hong Kong
Ning Cha – Çaj me limon Hong Kong

Vlerësoni këtë postim

Trashëgimia e Kinës

Trashëgimia e Kinës I njohur gjithashtu si “Simboli i Ujëvarës së Trishtuar”. Nëse keni nevojë për “lehtësim” të trishtimit, ju lutemi vizitoni dyqanin menjëherë. Me pjatat e shijshme të Hong Kongut, Heritage Chinatown do t’ju ndihmojë të harroni gjërat e pakëndshme për t’u çlodhur në atmosferën nostalgjike.

Stili mbresëlënës i dizajnit është arsyeja për tërheqjen e Trashëgimia e Kinës. Duke ardhur në Heritage Chinatown, do të ndiheni sikur jeni në një tren kujtimesh në Hong Kong në vitet ’90 me materiale të vjetra, por po aq krijuese, nga muret, tavolinat dhe karriget te dritat e arta. virtuale për dekorim, të gjitha të dizajnuara për të qenë sa më afër origjinalit. Përveç hapësirës, ​​pjatat e shijshme në restorant janë edhe stilet hong Kongu dhe kineze si petë, shumai, ëmbëlsira aromatike Hong Kong, pjata me petë…


KOMUNIKIMET


Adresë: 10 Pasteur, Ward Nguyen Thai Binh, District 1, City.

Orari i hapjes: 00:01 – 23:59

Çmimi referencë: 20 000 – 50 000 VND

Trashëgimia e Kinës
Trashëgimia e Kinës
Petët e thata me char siu dhe petët e thata me rosë të pjekur janë dy pjata të domosdoshme kur bëhet fjalë për kulturën e kuzhinës së Hong Kongut.
Petët e thata me char siu dhe petët e thata me rosë të pjekur janë dy pjata të domosdoshme kur bëhet fjalë për kulturën e kuzhinës së Hong Kongut.

Trên đây là bài viết Top 10 Quán ăn phong cách phim Hong Kong ở Sài Gòn của Cà khịa TV web site tổng hợp link xem trực tiếp bóng đá hàng đầu Việt Nam hiện nay.

Related Posts

Top 10 Phim điện ảnh có plot twist bất ngờ nhất

Mục lục Tiệc trăng máu – Blood Moon Party (2020) Ký sinh trùng – Ký sinh trùng (2019) US – We (2019) Searching – Truy tìm dấu…

Giải VBT Tiếng Việt 1 Bài: Đầm sen trang 39, 40, 41 Tập 2

Mời các em tham khảo hướng dẫn giải VBT Tiếng Việt lớp 1 Bài đăng: Đầm Sen trang 39, 40, 41 hay và ngắn gọn được tuyển…

Đề thi học kì 1 môn tiếng Anh lớp 12 có file nghe năm 2022

Đề thi học kì 1 môn Tiếng Anh lớp 12 có file nghe và đáp án Trên đây là một phần Đề thi học kì 1 môn…

Giải VBT Toán lớp 1 trang 40 Tập 2 Bài 103 đầy đủ

Mời các em và thầy cô tham khảo ngay hướng dẫn giải Sách Bài Tập Toán Lớp 1 Trang 40 Bài 103 Tập 2: Luyện tập (chính…

Từ vựng Tiếng Anh lớp 11 Unit 6 Competitions

Mục lục Từ Vựng Tiếng Anh Lớp 11 Unit 6: Contests Từ vựng unit 6 lớp 11 Từ Vựng Tiếng Anh Lớp 11 Unit 6: Contests Đến…

Giải sách giáo khoa Toán lớp 2 Bài: Phép chia 1 trang 16 – sách Cánh Diều

Mời các bạn học sinh và quý thầy cô tham khảo hướng dẫn giải vở bài tập Toán lớp 2: Phép chia 1 trang 16 – Cánh…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *