Top 11 sinh vật kỳ bí xuất hiện trong trailer phim “Fantastic Beasts and Where to Find Them”

Rate this post

Demiguise

Demiguise (Ministria e Magjisë: XXXX) është një barngrënës shumë i butë nga Lindja e Largët. Ata kanë aftësinë ta bëjnë veten të padukshëm dhe të parashikojnë të ardhmen, kështu që është e vështirë t’i kapësh. Vetëm shtrigat dhe magjistarët profesionistë të trajnuar për të gjuajtur këtë specie mund të dallojnë Demiguise. Vizualisht, ata i ngjajnë majmunëve, me sy të mëdhenj të zinj dhe flokë të gjatë e të mëndafshtë. Peletat e Demiguise janë shumë të çmuara, pasi pendët e tyre mund të thuren në Mantelin e Padukshmërisë. Megjithatë, me kalimin e kohës, veshjet e endura nga gëzofi i kësaj specie gradualisht bëhen të errëta, duke humbur aftësinë e padukshmërisë. Demiguise ka një sy vizionar, ka aftësinë për të parashikuar të ardhmen, kështu që e vetmja mënyrë për t’i kapur ata është të bëni diçka krejtësisht të çuditshme, të paparashikueshme, t’i bëni ata kuriozë. Afrohuni për të parë se çfarë do të ndodhë më pas.

Demiguise

I forte

Erumpent (Ministria e Magjisë: XXXX) është një kafshë magjike vendase në Afrikë, që i ngjan një rinoceronti. Është një krijesë e fuqishme, me lëkurë të trashë që mund të mohojë shumicën e magjive, një bri unike të gjatë e të lakuar dhe një bisht të madh e të fortë. Magjistarët afrikanë janë shumë të kujdesshëm ndaj kësaj bishe. Edhe pse nuk sulmon kurrë pa provokim, pasi haset shpesh çon në vdekje. Briri mund të shpojë lëkurën dhe metalin, ai gjithashtu përmban një lëng vdekjeprurës që mund të shpërthejë çdo gjë që prek. Speciet e fuqishme janë të pakta, pasi meshkujt shpesh shpërthejnë vetë gjatë sezonit të çiftëzimit. Çdo pjellë lind vetëm një këlysh. Përveç kësaj, brirët, bishti dhe dinamiti i tij përdoren gjithashtu gjerësisht në përgatitjen e ilaçeve. Prandaj, është përfshirë në listën e materialeve të klasit B të kontrolluara rreptësisht në tregti.

I forte

Kamion me hark

Bowtruckle (Ministria e Magjisë: XX) është një krijesë e vogël, e butë, vetëm 8 inç (rreth 20 cm) e gjatë, që mund të qëndrojë në pëllëmbën e dorës sonë. Ata jetojnë brenda pemëve të dendura dhe specializohen në ngrënien e insekteve. Në përgjithësi, kjo specie nuk është e ndryshme nga njerëzit “shkopi i vogël” me një fytyrë të sheshtë të bërë nga degëza dhe lëvore, sy kafe dhe 4 gishta të gjatë me majë (secila dorë ka 2 gishta). Me një trup dhe pamje kaq të vogël, ato kamuflohen lehtësisht në habitatin e tyre natyror, i cili shpesh është i vështirë për t’u zbuluar. Bowtruckle gjendet në Anglinë perëndimore, Gjermaninë jugore dhe pyjet e Skandinavisë. Bowtruckle është gjithmonë i përkushtuar ndaj mbrojtjes së pemës që ai e konsideron si shtëpi, shpesh ato që bëjnë shkopinj të mrekullueshëm (si Wiggentree – një bimë mrekullie, e lidhur me rowan). Kjo bimë ka një natyrë shumë të butë, por sapo dikush të dëmtojë pemën e saj, ajo do të bëhet jashtëzakonisht agresive. Katër gishta të gjatë dhe të mprehtë që përdoren shpesh për të kapur insektet që shkatërrojnë drurin e tyre janë gjithashtu një armë kur dikush dëshiron të dëmtojë një pemë, duke u hedhur papritmas nga një degë dhe duke gërvishtur me gishta. grisni syrin e njeriut. Për të marrë dru ose gjethe nga një pemë e mbrojtur nga Bowtruckle, mund t’i jepni disa qukapika ose disa vezë zanash për të shpërqendruar, më pas përfundoni shpejt punën dhe ikni fshehurazi kur të jetë ende gjallë. i përfshirë. Në skocezët e vjetër, fjala “hark” do të thoshte “të jetosh”, dhe “truckle” në anglishten e vjetër do të thoshte “degëz”. Bowtruckle u shfaq në “Harry Potter dhe Urdhri i Phoenix”.

Tham Khảo Thêm:  Giáo án môn Ngữ văn lớp 12 bài 65
Kamion me hark

Niffler (përkthim i përafërt: Pjeshkë)

Niffler (Ministria e Magjisë: XXX) është një krijesë shumë e veçantë nga Anglia. Ata janë gjuetarë të vërtetë thesari që i duan sendet me gaz, veçanërisht arin dhe argjendin. Niffler është një brejtës, me një feçkë të gjatë dhe gëzof të zi të mëndafshtë. Ata jetojnë në strofulla rreth 20 këmbë (më shumë se 6 metra) nën tokë dhe lindin rreth 6-8 të vegjël në të njëjtën kohë. Secili ka një qese në stomak si një kangur, e cila mund të mbajë shumë gjëra brenda, e ngjashme me Undetectable Expansion Charm Hermione të përdorur në episodin 7. Natyra e Niffler ka qenë gjithmonë e butë, e shëndetshme, madje jashtëzakonisht e dashur dhe e lidhur me pronarin e saj. . Megjithatë, ata janë të gatshëm të ngatërrohen furishëm në kërkim të sendeve me gaz që u pëlqejnë. Prandaj nuk duhet ta mbajmë si kafshë shtëpiake në shtëpi, ato do të jenë abuzive dhe shkatërruese. Niffler ndoshta rrjedh nga një fjalë lokale, “Niffle” që do të thotë “të vjedhësh”. Goblins e Bankës Gringotts ngrenë Nifflerin për të gërmuar për thesar. Kjo specie u shfaq edhe në “Harry Potter dhe Urdhri i Phoenix”.

Niffler (përkthim i përafërt: Pjeshkë)

Nundu

Nundu (Ministria e Magjisë: XXXXX) është një krijesë gjigante nga Afrika Lindore me një pamje të ngjashme me jaguar. Pavarësisht nga trupat e tyre të mëdhenj, ata mund të lëvizin jashtëzakonisht lehtë dhe nga disa konsiderohen si krijesat më të rrezikshme në jetë. Fryma e Nundut është jashtëzakonisht helmuese, vetëm kjo veçori bën të mundur që sa hap e mbyll sytë të “fshihet” një fshat i tërë i banuar nga shumë njerëz. Kjo specie është veçanërisht e vështirë për t’u zbutur dhe nuk është mundur kurrë nga më pak se njëqind magjistarë me gjithë fuqinë e tyre. Krahasuar me dragonjtë në Turneun e Trimagjisë – vetëm rreth 10 njerëz ishin në gjendje ta mposhtnin atë – forca e kësaj krijese të rrallë ishte vërtet befasuese.

Nundu

Graphorn

Graphorn (Ministria e Magjisë: XXXX) është një krijesë mistike jashtëzakonisht e ashpër dhe luftarake, e përqendruar në malet e Evropës. Ata kanë trupa të mëdhenj me një gungë në shpinë, katër këmbë të shkurtra me katër gishta të shkurtër dhe lëkurë ngjyrë vjollce-gri që është edhe më e vështirë se dragonjtë, rezistente ndaj shumicës së magjive. Kjo specie dallohet nga brirët e saj të gjatë të artë me majë – një përbërës helmues jashtëzakonisht i vlefshëm, i përdorur në antidotin ndaj helmeve ekzotike. Graphorn preferon të jetojë në natyrë sesa të hajë mirë dhe të flejë mirë nën kujdesin e njeriut. Ka vetëm dy Graphorn të rritur në botë në pronësi të z. Newt Scamander.

Graphorn

Knarl

Knarl (Ministria e Magjisë: XXX), i cili jeton në Evropën Veriore dhe Shtetet e Bashkuara, është një krijesë shumë e ngjashme me iriqin normal që gjendet në botën e Muggle. I vetmi ndryshim midis këtyre dy specieve është sjellja: nëse i japim iriqit pak ushqim, ai do të hajë me kënaqësi, i shijshëm dhe i pastër, por nëse i japim ushqim iriqit Knarl, kopshti do të jetë i bukur, do të zhduket. , sepse automatikisht do të mendojë se po vendosni kurthe dhe… po shkatërroni kopshtin e pronarit të shtëpisë. Flokët e Knarl-it kanë shumë përdorime në magji. Fred dhe Xhorxh Uezli dikur i paguan Mundungus Fletcher gjashtë drapëra për një qese me lesh Knarl, në mënyrë që t’i testonin për të parë nëse mund të kishin ndonjë dobi në përmirësimin e artikujve Wiggle Wizard të Uezlit. Knarl pëlqen të hajë krizantemë të egra. Prodhuesit e ilaçeve shpesh duhet të zgjidhin Knarls që ngjiten pas shkurreve të krizantemave të egra për t’i marrë lulet si ilaçe, duke drejtuar shkopinj e tyre drejt tyre dhe duke aplikuar një Stun (“Trullim!”) – Drejtshkrim Kjo teknikë nuk do të ndikojë negativisht në to për një kohë të gjatë.

Tham Khảo Thêm:  Cảm nhận khổ 2 và 3 bài thơ Viếng lăng Bác
Knarl

Thunderbird (përkthim i përafërt: Thunderbird)

Thunderbird (Ministria e Magjisë: e panjohur) është një zog i madh vendas në klimën e thatë të Arizonës, Shtetet e Bashkuara. Ata janë të lidhur ngushtë me feniksin. Ata janë simboli i një shtëpie në Akademinë e Magjisë dhe Magjisë në Ilvermorny. Ata mund të krijojnë stuhi gjatë ngritjes dhe janë gjithmonë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj rreziqeve të afërta. Biologu paranormal Newt Scamander zotëron gjithashtu një Thunderbird. Pasi e shpëtoi nga një trafikant njerëzish në Egjipt, ai e adoptoi dhe e quajti Frank, duke i premtuar se do ta kthente në atdheun e tij, Arizona. Thunderbird përshkruhet se ka një kokë “si shqiponja”, ose në botën e magjisë, “Hippogrift”. Ata kanë krahë magjikë, për shembull Thunderbird i quajtur Frank ka gjithsej 6 krahë. Pendët e tyre shkëlqejnë dhe notojnë si re. Thunderbird është një krijesë mitike, që shfaqet shumë në mitologjinë e popujve indigjenë të Amerikës së Veriut. Kjo specie është veçanërisht e spikatur në kulturat e popujve indigjenë të Shteteve të Bashkuara Veriperëndimore dhe shpesh paraqitet në art, muzikë dhe përralla. Sidoqoftë, versione të tjera të Thunderbird shfaqen gjithashtu në traditat e popujve të Shteteve të Bashkuara Jugperëndimore, Bregut Lindor, Liqeneve të Mëdha dhe Rrafshinave të Mëdha të Amerikës së Veriut. Këto versione kanë dallime në karakteristikat dhe sjelljen e Thunderbird, por shumica ende përshkruhen si një zog shumë i madh që mund të gjenerojë stuhi ere dhe bubullima gjatë fluturimit. Prodhuesi i njohur amerikan Shikoba Wolfe përdori pendët e bishtit të Thunderbird-it për të bërë shkopinj në fillim të shekullit të 20-të.

Thunderbird (përkthim i përafërt: Thunderbird)

Të keqen rrëshqitëse

Demon Swooping (Ministria e Magjisë: E panjohur) është një krijesë e madhe mistike me hapje të krahëve blu dhe jeshile. Në fillim, mund të ketë qenë një kryqëzim midis ndonjë zvarraniku dhe një fluture shumë të madhe, kur fluturon nuk i hap krahët plot me gjemba, por jeton vetëm me zakonin e fshikëzës. mos u mërzit. Swooping Evil mund të bëhet mjaft i rrezikshëm, pasi ndonjëherë do të thithë dhe hajë trurin e njeriut. Lloji gjithashtu mund të sekretojë një helm që, nëse formulohet siç duhet në një ilaç, mund të përdoret për të fshirë kujtimet e këqija.

Të keqen rrëshqitëse

Billiwig

Billywig (Ministria e Magjisë: XXX) është një insekt vendas në Australi. Trupat e tyre janë rreth gjysmë inç (1.27 cm) i gjatë, me një ngjyrë blu të shkëlqyer safiri. Krahët e Billywig janë ngjitur në majë të kokës së tij, duke u rrotulluar aq shpejt sa që rrotullohen gjatë fluturimit, kështu që ata rrallë zbulohen nga Muggles, shtrigat dhe magjistarët i vënë re vetëm kur i pickojnë. Ksenophilius Lovegood përdori krahët e Billywig në rikrijimin e kurorës së dafinës së Rowena Ravenclaw – një material që ai e përshkruan si “ndriçues të mendjes”. Në pjesën e poshtme të trupit të tyre është një proboscis i gjatë dhe i hollë. Kushdo që goditet nga Billywig mbetet i shtangur dhe më pas ngrihet ngadalë në ajër. Kjo është arsyeja pse shumë magjistarë dhe shtriga të reja në Australi përpiqen të kapin Billywigs, t’i nxisin ata të digjen dhe të shijojnë efektet anësore. Megjithatë, nëse digjet shumë, viktima mund të fluturojë jashtë kontrollit për ditë të tëra. Ndonjëherë, nëse keni një alergji të rëndë ndaj pickimit të Billywig-ut, mund të pezulloheni përgjithmonë në ajër. Thikat e thara të Billywig-it mund të përdoren në një sërë ilaçesh dhe janë përbërësi kryesor në prodhimin e të famshmëve Fizing Whizbees, të dashur nga shumë magjistarë dhe shtriga.

Tham Khảo Thêm:  Đề thi chọn học sinh giỏi cấp huyện môn Tiếng Anh 6 năm 2017-2018 – Phòng GD&ĐT Quận Cầu Giấy
Billiwig

Okami

Occamy është një krijesë dykëmbëshe, me krahë, me pupla, me trupin e një gjarpri. Një Occami i rritur mund të arrijë një gjatësi prej 15 këmbësh (rreth 4.6 m). Speciet Occamy zakonisht gjenden në Lindjen e Largët dhe Indi. Speciet Occami shpesh hanë minj dhe zogj, nëse provokohen, ata mund të “gërvishtin” majmunët. Occamy bëhen jashtëzakonisht agresive ndaj të gjithë atyre që u afrohen, veçanërisht kur ata mbrojnë vezët e tyre: vezët kanë lëvozhgë të bëra nga argjendi më i pastër dhe më i butë. Emri “Occamy” rrjedh nga emri i filozofit anglez Occam, i cili shpiku parimin e befasisë më të vogël (Occam’s Razor). Ose emri Occamy mund të rrjedhë nga fjala japoneze “okami” (大 神), e cila përkthehet në Vietnamisht si “zot i madh”. Në veçanti, ky lloj mund të zvogëlohet dhe zmadhohet në varësi të hapësirës përreth.

Okami

Vlerësoni këtë postim

I forte

Erumpent (Ministria e Magjisë: XXXX) është një kafshë magjike vendase në Afrikë, që i ngjan një rinoceronti. Është një krijesë e fuqishme, me lëkurë të trashë që mund të mohojë shumicën e magjive, një bri unike të gjatë e të lakuar dhe një bisht të madh e të fortë. Magjistarët afrikanë janë shumë të kujdesshëm ndaj kësaj bishe. Edhe pse nuk sulmon kurrë pa provokim, pasi haset shpesh çon në vdekje. Briri mund të shpojë lëkurën dhe metalin, ai gjithashtu përmban një lëng vdekjeprurës që mund të shpërthejë çdo gjë që prek. Speciet e fuqishme janë të pakta, pasi meshkujt shpesh shpërthejnë vetë gjatë sezonit të çiftëzimit. Çdo pjellë lind vetëm një këlysh. Përveç kësaj, brirët, bishti dhe dinamiti i tij përdoren gjithashtu gjerësisht në përgatitjen e ilaçeve. Prandaj, është përfshirë në listën e materialeve të klasit B të kontrolluara rreptësisht në tregti.

I forte

Trên đây là bài viết Top 11 sinh vật kỳ bí xuất hiện trong trailer phim “Fantastic Beasts and Where to Find Them” của Cà khịa TV web site tổng hợp link xem trực tiếp bóng đá hàng đầu Việt Nam hiện nay.

Related Posts

Củng cố văn Tự sự

A. MỤC TIÊU: HS củng cố kiến ​​thức về văn tự sự, làm bài tập củng cố kiến ​​thức. 5/5 – (88 phiếu bầu) Bài Tổng hợp…

Đề kiểm tra học kì 1 môn Công nghệ lớp 8 năm học 2015 – 2016 trường THCS Minh Tân, Bình Dương

Mục lục Công Nghệ Lớp 8 Kiểm Tra Học Kỳ 1 Đáp án đề thi học kì I Công nghệ lớp 8 Công Nghệ Lớp 8 Kiểm…

Đề thi chọn HSG cấp tỉnh lớp 12 môn Văn Sở GD&ĐT Sơn La năm 2020 – 2021

Mục lục 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh giỏi Sở GD&ĐT Sơn La 2021 Ngữ văn lớp 12 Đề thi chọn học sinh…

Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên chương, tên các phần trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân Pháp của Nguyễn Ái Quốc)

chủ đề: Viết đoạn văn nêu nhận xét về cách đặt tên các chương, mục trong văn bản Thuế máu (trích Bản án chế độ thực dân…

Lập dàn ý “Phân tích bài thơ hầu trời” chi tiết và ngắn gọn

Mục lục Đề bài: Lập dàn ý chi tiết và ngắn gọn của bài “Phân tích bài thơ Lên Trời” Đề bài: Lập dàn ý chi tiết…

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 năm 2017-2018 môn tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216

Đề kiểm tra 1 tiết lần 2 2017-2018 Tiếng Anh lớp 12 – THPT Bắc Trà My – Mã đề 216 Vừa được Cakhia TVcập nhật. Mời…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *